Clase de conversación española
Clase de conversación española

CONVERSATION LESSONS

DURATION:

  • 30 minutes per lesson.
  • Ask us about how many lessons you will need to attain a certain level (B1, B2, etc.).

LEARNING GROUP TYPE:

  • Individual: 1 students.
  • Group: 2 to 6 students.

PRICES:

  • Enrollment: free.
  • Individual: 14€ per lesson.
  • Group: 9€ per person per lesson.
  • Materials: free.
  • Evaluation: free.

CERTIFICATES:

  • You will receive certification of your course duration and level.

Do you feel like boosting your spoken Spanish skills?

These lessons are fantastic for improving fluency. With just one or two sessions per week you will notice a huge difference

Do you have an oral exam or a work interview?

Don’t worry.  With these lessons you will be able to up your game and improve your performance from your own home. Just write telling us about your specific needs and we’ll design a personalized conversation lessons plan so you are ready for when your important date comes up.

As with the other courses we offer, you can take your learning manual lessons in three different ways:

INDIVIDUAL

learn more

CONVERSATION LESSONS

Do you feel like boosting your spoken Spanish skills?

These lessons are fantastic for improving fluency. With just one or two sessions per week you will notice a huge difference

Do you have an oral exam or a work interview?

Don’t worry.  With these lessons you will be able to up your game and improve your performance from your own home. Just write telling us about your specific needs and we’ll design a personalized conversation lessons plan so you are ready for when your important date comes up.

As with the other courses we offer, you can take your learning manual lessons in three different ways:

INDIVIDUAL

learn more

DURATION:

  • 30 minutes per lesson.
  • Ask us about how many lessons you will need to attain a certain level (B1, B2, etc.).

LEARNING GROUP TYPE:

  • Individual: 1 students.
  • Group: 2 to 6 students.

PRICES:

  • Enrollment: free.
  • Individual: 14€ per lesson.
  • Group: 9€ per person per lesson.
  • Materials: free.
  • Evaluation: free.

CERTIFICATES:

  • You will receive certification of your course duration and level.